Gjalłang Karmapa omawiał „Osiem strof o treningu umysłu” Gesze Langri Thangpy już kilkakrotnie. Ten krótki tekst dociera do samego sedna praktyki mahajany, a Jego Świątobliwość za każdym razem naświetla innego jego aspekty. Podczas prezentowanych tu nauk zwracał szczególną uwagę na umiejętność korzystania z dharmy w trudnych lub kłopotliwych sytuacjach. Jest ona niezbędna dla adeptów buddyjskiej ścieżki – bez niej nie sposób bowiem doświadczyć jej prawdziwych rezultatów.
Nauki zawarte w tej książce pochodzą z sesji weekendowych wykładów Jego Świątobliwości Karmapy, które w listopadzie 2014 roku, pod nazwą „Sztuka szczęścia”, zorganizowała Fundacja Uniwersalnej Odpowiedzialności Jego Świątobliwości Dalajlamy (FURHHDL) w Delhi.
“Niektórzy recytują „Osiem strof” jak modlitwę czy życzenie, ale Gesze Langri Thangpa traktował je inaczej. Jego intencją było stworzenie podręcznika do praktyki treningu umysłu. Za pomocą tych strof mówi on nam dokładnie, co mamy robić. Uczy nas, jak wizualizować, jak przygotowywać umysł, jak się koncentrować i analizować. „Osiem strof” zawiera wszystkie punkty treningu umysłu i rozwijania bodhiczitty. Nie mają być one przedmiotem intelektualnego zrozumienia czy bezmyślnej recytacji, muszą być wprowadzone do praktyki." – Karmapa
Przedmowa
Wprowadzenie
Osiem strof o treningu umysłu
ODKRYWANIE AUTENTYCZNEJ PRAKTYKI
Pierwsza strofa: Troszcz się o wszystkie istoty
Druga strofa: Zamiast dumy, rozwijaj pewność siebie
Trzecia strofa: Stosuj dharmę jako antidotum
Czwarta strofa: Doceniaj trudności
Piąta strofa: Ucz się akceptować porażki
Szósta strofa: Czerp naukę z niesprawiedliwości
Siódma strofa: Rozsiewaj radość, zabieraj ból
Ósma strofa: Odkryj ostateczną wolność
Pytania i odpowiedzi
Glosariusz
Podziękowania
Prawa autorskie