Kagju Mynlam: modlitwy i rytuały

Kagju Mynlam: modlitwy i rytuały

Kagju Mynlam: modlitwy i rytuały

Kagju Mynlam: modlitwy i rytuały

Wybór tekstów do recytacji
བཀའ་བརྒྱུད་སྨོན་ལམ་ཆེན་མོའི་ཞལ་འདོན་ཕྱོགས་སྒྲིག །
Wyboru dokonał Siedemnasty Karmapa Ogjen Trinle Dordże
Przekład: Praca zbiorowa
Wydanie drukowane: Namse Bangdzo Bookstore

Co roku tysiące ludzi – mnisi, mniszki i świeccy – przybywają do Bodhgai, by uczestniczyć w Wielkim Mynlamie Kagju. Z intencją umacniania pokoju praktykują oni wspólnie przez osiem dni w miejscu pełnego przebudzenia Buddhy. Od 2004 roku pieczę nad Mynlamem sprawuje Siedemnasty Gjalłang Karmapa, który w swojej przedmowie do tej książki napisał: „Główną aktywnością podczas Mynlamu – główną siłą, która zasiewa nasiona przyszłych rezultatów – jest recytacja modlitw i życzeń pomyślności.” Oraz: „…wierzy się, że recytowanie słów Dharmy doskonali naszą wizualizację i ćwiczy umysł.”

Choć obecnie Kagju Mynlam wspiera nowoczesna technologia, jego korzenie sięgają piętnastowiecznego Tybetu, gdzie Siódmy Karmapa Ciedrak Gjatso zapoczątkował tradycję wielkich modlitewnych zgromadzeń. Podczas nich recytowano skomponowany przez niego tekst: „Dwadzieścia części Mynlamu”. Obecny, Siedemnasty Karmapa, z antysekciarskim podejściem poszerzył ów tekst o modlitwy należące do wszystkich buddyjskich tradycji Tybetu, a w szczególności wszystkich szkół kagju, oraz o praktyki wykonywane przez buddystów na codzień, jak modlitwy do Guru Rinpocze, pochwały dla Tar czy modlitwy o odrodzenie w czystych krainach.

Od 2010 roku J.Ś Karmapa patronuje również Kagju Mynlam organizowanemu w Polsce w Centrum Buddyjskim Bencien Karma Kamtsang.

Elektroniczna edycja tej książki zawiera zdjęcia wykonane podczas modlitw organizowanych w Bodhgai oraz linki do stron wydania drukowanego, ułatwiające korzystanie z niej podczas Mynlamu (obejrzyj wideo-instrukcje).

W innych językach
Kitab Kagyu Monlam
Συλλογη Προσευχων των Καγκιου
Le Livre du Kagyu Meunlam
काग्युद महाप्रणिधान पूजा पाठ पुस्तक
कग्युद महप्रणिधान पाठ संग्रह
El Libro del Monlam Kagyu
Книга молитв Кагью Монламa
བཀའ་བརྒྱུད་སྨོན་ལམ་དེབ།
까규 대기원법회 독송집
Nghi thức tụng niệm Kagyu Monlam
Kagyu Monlam Book
Image
Kagyü Mönlam